Wydarzenia - rozwinięcie: Recenzja płyty "Na chwałę Trójcy Świętej" w łódzkiej "Niedzieli", 05.XI.2006

W "Niedzieli" (w wydaniu łódzkim) ukazała się recenzja na temat płyty "Na chwałę Trójcy Świętej" autorstwa prof. Janusza Janysta. Oto tekst tego artykułu:

Muzyczne modlitwy "Mocnych w wierze"

Wywodząca się ze szkoły ewangelizacji zmarłego trzy lata temu łódzkiego jezuity, o. Józefa Kozłowskiego wspólnota "Mocni w wierze" łączy swoje działania ewangelizacyjne z wybranymi formami aktywności artystycznej. Najnowszym przedsięwzięciem grupy jest wydanie nakładem Fundacji Ewangelizacyjno-Medialnej "Największa jest Miłość" interesującej i wartościowej płyty kompaktowej pt. na chwałę Trójcy Świętej. Na tę płytę składa się dziewięć śpiewanych modlitw autorstwa św. Ignacego Loyoli, o. Józefa Kozłowskiego, ale przede wszystkim członka "Mocnych w wierze", Mariusza Murasa, który skomponował również muzykę, a każdy z utworów poprzedził, w stanowiącej część wydawnictwa książeczce, religijnym mini-esejem. Niebanalnych i daleko odbiegających od komercyjnych stereotypów aranżacji muzycznych dokonał grający na organach, fortepianie, klawesynie i instrumentach elektronicznych Tomasz Mońko. Instrumentalistę wspomaga skrzypaczka Dorota Szpaderska, która zarazem śpiewa też kilka pieśni. Ładnie śpiewają także solo Marta Dąbrowska i Mariusz Muras, a wszyscy wymienieni, wraz z czterema innymi osobami, tworzą okazjonalne "chórki". Cały materiał muzyczny został ściśle dostosowany charakterem i stroną wyrazową do tekstów, zawiera nawet elementy dźwiękowej symboliki a także cytaty. W modlitwie "Adoruję Cię, Trójco Święta" trzykrotne powtórzenie refrenu nawiązywać ma do trzech Osób Boskich, zaś w kompozycji "Duchu Święty, potrzebuję Ciebie, przyjdź!" pojawia się fragment hymnu "Veni Creator".
     "Mocni w wierze" mówią o swojej płycie, że jej przesłaniem jest ukazanie drogi duchowej prowadzącej do życia w Duchu Świętym we wspólnocie Kościoła. Mówią też, że jest to propozycja swoistych rekolekcji poprzez modlitwę oraz muzykę.

Janusz Janyst