Wydarzenia - rozwinięcie: Niedziela ewangelizacji w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Mirosławcu, 15.VII.2007

Napełnieni Duchem i umocnieni w powołaniu przez własne rekolekcje pragnęliśmy doświadczeniem przeżytego czasu i swojej drogi z Panem podzielić się z braćmi i siostrami w wierze, mieszkańcami Mirosławca. Zatytułowaliśmy tę Niedzielę Ewangelizacji - "Duchu Święty przyjdź, potrzebuję Ciebie", opierając nasze przepowiadanie na treści drugiego utworu z płyty "Na chwałę Trójcy Świętej".
     Na każdej z Mszy świętych o godz. 9:00, 12:00 i 15:00 posługiwaliśmy podczas liturgii Słowa i oprawą muzyczną oraz głoszeniem orędzia ewangelizacyjnego, popartego świadectwem wiary któregoś z członków wspólnoty "Mocni w wierze". Dzięki znakomitej atmosferze, stworzonej przez prowadzącego naszą ewangelizację i przewodniczącego każdej Mszy świetej ks. proboszcza Edwarda, czuliśmy się w świątyni jak u siebie. Mogliśmy aktywnie słuchać tego, co Bóg do nas mówi i na to odpowiadać, włączać się w momentach osobistej i wspólnotowej modlitwy, uczyć pieśni i prowadzić śpiew, dać się prowadzić Duchowi Świętemu, kiedy przyszło nam szerzej mówić o tym jak doświadczamy Jego Osoby. W wielkim pokoju oraz w otwartości i życzliwości ze strony słuchaczy mogliśmy wypowiedzieć to, co Bóg złożył w nas i pośród nas jako swój dar - charyzmat "Mocni w wierze".
     W nieskrępowanej przez ludzkie względy atmosferze Duch Święty prowadził nas do coraz większej otwartości na swoje działanie i na siebie nawzajem, uwrażliwiał nasze serca na Słowo Pana i jego Obecność w Sakramencie Eucharystii. Na Mszy świętej o godzinie 9:00 Duch Święty poprowadził nas w kierunku uświadomienia Jego kluczowej roli w ożywianiu, wspomaganiu, przekonywaniu i pouczaniu nas w sprawach wiary, o obecności Chrystusa Zmartwychwstałego, sensie cierpienia wyrażonego na Krzyżu oraz o misji naśladowania Chrystusa przez głoszenie swiatu zbawczej miłości Boga. Z kolei na Mszy świętej o godzinie 12:00 szczególną uwagę zwracaliśmy na obecność Ducha Świętego w rodzinach, jak z Nim współpracować, jak dostrzegać Jego działanie, jak się na Niego otwierać, a także na to, że Jego nieustanne przyzywanie warunkuje nasze szczęście i jedność życia we wspólnotach.
     Przykład tego, jak zmienia się życie osobiste i rodzinne pod wpływem działania Ducha dała Ania Mońko. Mówiła o tym, jak wraz z mężem Krzysztofem oraz synami Jędrkiem i Tomkiem, stara się we wspólnocie rodzinnej oraz we wspólnocie "Mocni w wierze" poddawać Jego przemieniającemu działaniu. Wskazywała ona szczególnie, że nasze odrodzenie do życia według Ducha dokonuje się poprzez nieustanną modlitwę, która przybiera różne formy i sposoby, a sam Duch ją w nas kształtuje. Zwracała uwagę, że trzeba z Nim stale i wytrwale współpracować i znaleźć czas na poważne życie duchowe.
     O godzinie 15:00 orędzie po Ewangelii dotknęło tego, jak Duch Święty przekonuje nas według słów Chrystusa "o grzechu, sprawiedliwości i sądzie". W nawiązaniu do Ewangelii z dnia "o miłosiernym Samarytaninie" wskazywaliśmy, że Samarytanin wyraża postawę Boga, który jest miłosierny w stosunku do człowieka potrzebującego - a takim jest każdy z nas, bo wszyscy potrzebujemy wybawienia od naszych grzechów. On jest Tym, który porusza nasze sumienia w kierunku nawrócenia, niepokoi nas szczególnie wtedy, kiedy nasze życie nie jest prowadzone zgodnie z zamysłem Boga, z podstawowym przykazaniem miłości Boga i bliźniego oraz z Jego wolą, aby nie tylko unikać zła, ale czynić dobro - i to coraz większe!
     Świadectwo, które wygłosił Jędrek dobitnie potwierdzało to, jak Bóg poprzez zbawczy niepokój upomina się o nas. Mówił, że w jego życiu wszystko zdawało się być dobrze, ale kiedy Duch Święty rozświetlił bardziej jego wnętrze, zobaczył siebie w prawdzie. Zobaczył te sfery swojego wnętrza, w których grzech i książę ciemności mogły panować, bo Jezus jako Pan nie był prawdziwie zaproszony do jego życia. Konkluzją tego przepowiadania było to, że wszyscy potrzebujemy nawrócenia - każdy według tego, co odkryje w swoim wnętrzu jako grzech i nieuporządkowanie w słowach, myślach, postępowaniu lub zaniedbywanym dobru (nagranie świadectwa Jędrka dostępne tutaj w formacie mp3).
     Ważnym elementem wspólnym dla naszych spotkań ewangelizacyjnych była możliwość osobistego zawierzenia się Bogu, powiedzenia Mu swojego "tak" we wspólnocie Kościoła w ramach modlitwy po przyjęciu Komunii świętej. Czyniliśmy to szczególnie poprzez pieśń "Jesteś Życiem i Zmartwychwstaniem", a także "Jezu modlę się, zawierzam się i ufam Tobie". Pieśni stanowiły wielką pomoc w otwieraniu się na Słowo Boże i działanie Ducha. Ożywiały naszą modlitwę i zmuszały do refleksji, włączały we wspólnotę wiary i pociągały ku Bogu i Jego Matce. Ich treści mogliśmy wielokrotnie powtarzać. Słowa były wyświetlane na elektronicznym wyświetlaczu, z którego wszyscy chętnie korzystaliśmy.
     Po błogosławieństwie, na rozesłanie po Mszy świętej o godzinie 12:00 duża grupa harcerzy, uczestniczących w liturgii (przebywali oni na obozie letnim w Mirosławcu) została dłużej, aby wraz ze wspólnotą "Mocni w wierze" dalej wielbić Boga. Ogarnęła nas radość bycia razem we wspólnocie Kościoła i z tego poruszenia duchowego, które Bóg uczynił wśród swojego ludu, a które owocowało teraz przez pragnienie trwania dalej w Nim, w tej świątyni.
     Mariusz - osoba prowadząca ze strony wspólnoty tę ewangelizację, kilka razy powiedział do wiernych, iż ma nadzieję, że to spotkanie jest pierwsze, ale nie ostatnie, i że wiele razy jeszcze przyjdzie nam odkrywać razem działanie Ducha Świętego.
     Maryja - którą na zakończenie każdej liturgii przyzywaliśmy poprzez pieśń "Maryjo, skieruj nas do Syna" i pod której <Niepokalanego Poczęcia> wezwaniem jest ta parafia - nie da nam spocząć, widząc tak wielkie pragnienie Boga u swoich dzieci.